Apartament czy mieszkanie?
Czytając ogłoszenia na portalach nieruchomości na przemiennie używa się słowa apartament i mieszkanie. Najczęściej określa się apartamenty jako mieszkania o podwyższonym standardzie.
Przeważnie zaprojektowane są przez projektantów wnętrz i wykończone z użyciem najnowocześniejszych rozwiązań i materiałów budowlanych. Właściciele apartamentów żyją na wyższym komforcie, czują się bezpieczni na swoich chronionych osiedlach. Istotna też jest lokalizacja. Apartamenty są z widokiem na centrum miasta lub na przestrzenie zielone: jak parki, czy lasy.
Jeśli lokal jest urządzony nowocześnie, ale przy wykorzystaniu tanich surowców budowlanych będziemy mówić o luksusowym mieszkaniu. Powierzchnia lokalu też ma znaczenie. Apartamenty to raczej większe przestrzenie składające się z kilku pomieszczeń i obszernego salonu. Nadinterpretacją tego słowa jest mówienie o apartamencie który w całości ma 40m2.
Wyremontowane i odświeżone mieszkanie w bloku z wielkiem płyty też nie może mieć znamienia apartamentu. Bo na wartość tego określenia przekłada się też standard samego budynku i miejsc użyteczności wspólnej. Często korytarze i widny w nowych budynkach wyglądają jak w hotelu. W tych bardziej prestiżowych na korytarzach są wykładziny, a ściany przyozdabiają obrazy czy fotografię znanych twórców.
Przykładem tu może być inwestycja Livigo w Gdynie Redłowie. Każdy z sześciu apartamentów ma ok. 200 m2. Z obszernego salonu jest wejście na taras lub ogród. Strefa mieszkańca jest ogrodzona i a obszary wspólne ściśle zaplanowane przez projektanta zieleni.
Inna godną uwagi inwestycją są Apartamenty Norwida przy ul. Norwida w Gdyni. Bliskość do plaży to idealna do życia lokalizacja. Oszklony, nowoczesny projekt budynku i wysoki standard wykończenia czynią apartamenty w tym lokalu bardzo ciekawą ofertą rynkową.
Podsumowując: o apartamencie świadczy jego wygląd zewnętrzny oraz wewnętrzny, lokalizacja i jakość materiałów z których został wybudowany.