fbpx

Domy przy lesie

Przebywanie na łonie natury, a nawet oglądanie zielonej łąki czy lasu z okien własnego domu zmniejsza złość, strach i stres. Kontakt z przyrodą nie tylko poprawia samopoczucie emocjonalne, ale także zwiększa dobre samopoczucie fizyczne, obniża ciśnienie krwi, tętno, napięcie mięśniowe i minimalizuje produkcję hormonów stresu. Obniżenie tych negatywnych czynników przedłuża nam życie.



Natura uspakaja

Jesteśmy zaprogramowani, aby drzewa, rośliny, szum wody i inne barwne elementy przyrody były dla nas czymś magicznym. Posiadanie własnego zielonego ogrodu, ulubionych w nim roślin i widoku z sypialni na las odwraca naszą uwagę od dyskomfortu stresogennego życia w betonowym mieście. Stres związany z surowym miejskim otoczeniem powoduje w podświadomie uczucie niepokoju, smutku i beznadziejności.

Niezależnie od kultury czy wieku, ludziom podoba się mieszkanie w otoczeniu natury. W jednym badaniu cytowanym w książce Healing Gardens naukowcy odkryli, że dwie trzecie ludzi wybiera naturalne, zielone otoczenie do spędzania czasu po pracy, a jeśli mieszkanie jest w takim otoczeniu, to znalazłeś swoje miejsce do życia.

Natura łączy

Ludzie, którzy mają domy wokoło terenów zielonych, hodują ukochane rośliny i pielęgnują drzewa. Mają silniejsze poczucie jedności z sąsiadami, są bardziej zainteresowani wspomaganiem się nawzajem niż lokatorzy wysokich budynków w centrum miasta. Zwiększenie poczucia wspólnoty zmniejsza agresję rodzinną czy wzmacnia zdolność radzenia sobie z trudami życia. 

Czas przed komputerem

Ponadwymiarowa praca i życie w ciągłym stresie ogranicza nam czas spędzany na łonie natury, a to główny powód godzin spędzanych przed ekranem komputera czy TV. Przewlekły ten stan napięcia został powiązany z depresją, która ma przełożenie na komfort życia.

Dlatego tak ważne jest, aby otwierając okno w salonie na osiedlu Park Dragonów, poczuć świeżość natury i szum lasu za ogrodzeniem. Można wyjść z kubkiem porannej kawy bosą stopą na zielony trawnik i posłuchać budzącej się do życia przyrody. Tak pozytywnie rozpoczęte poranki mają wpływ na cały dzień i przekładają się na dobre życie.

 

tekst: Krzysztof Witecki