fbpx

Mechelinki to malutka osada rybacka

Mechelinki to stara, malutka wieś rybacka malowniczo położona na Kępie Oksywskiej u wybrzeży Zatoki Puckiej. Twierdzi się, że nazwa Mechelinki pochodzi od mchu, który porastał kamienie na brzegu morza. Początkowo przyjmowała ona nazwę Mechina, a później również Mechlinie, Mechlinka, Mechelinke.

Po raz pierwszy  wspomniana w 1288 roku, kiedy to książę Mściwoj II podarował cystersom dwa statki rybackie. Jeden z nich cumował na przystani w Mechelinkach i została nazwana Mechina. Z początkiem XVII wieku na wieś napadli Szwedzi i rozpoczęli totalną grabież. Chłopi złapali za widły oraz siekiery i przegonili napastników. Po kilku latach Szwedzi napadli po raz drugi, biorąc wówczas do niewoli kilku rybaków klasztornych.

Ze względu na swoje przyrodnicze walory miejscowość ta dziś ma charakter głównie turystyczny. Mieszka tu na stałe zaledwie 300 osób. Do Mechelinek można dojechać komunikacją miejską z Gdyni lub własnym środkiem transportu. W centrum miejscowości jest całkiem spore zaplecze parkingowe i gastronomiczne.

Przyjeżdżają tu osoby, które chcą uciec od zatłoczonych plaż w nadmorskich kurortach. Mechelinki są polecane jako miejsce wypoczynku dla rodzin z małymi dziećmi. Bardzo dobrze czują się też ci, którzy szukają ciszy i spokoju. To także dobra baza wypadowa dla tych, którzy chcą zwiedzić Pomorze. W miejscowości jest dużo hoteli, restauracji i domów na wynajem. Na turystów czeka tu wiele atrakcji. Mogą korzystać z niedużej plaży, molo oraz nowoczesnej promenady, połączonej z plenerową sceną.

plener malarski mechelinki

Osada średniowieczna

Niedaleko Mechelinek w małej miejscowości Sławutowo, która leży na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej jest miejsce szczególne dla osób interesujących się historią i rozwojem cywilizacji. Znajduje się tam rekonstrukcja osady średniowiecznej z przełomu IX-X w.

Przekraczając jej bramy przenosimy się w świat naszych praojców słowian. Miejsce to pokaże Wam jak dawniej rozwinięte było rzemiosło. Poznasz garncarza, tkaczkę, piekarza, kowala, czy zielarza, w towarzystwie których zwiedzisz 8 chat, zobaczysz jak żyli i pracowali nasi przodkowie. „Osada Sławutowo” pełni funkcję edukacyjną jak i turystyczną.

Organizowane są żywe lekcje historii tj. warsztaty rzemieślnicze (garncarstwo, tkactwo, pieczenie podpłomyków, zdobnictwo w skórze, filcowanie), a także pokazy kuchni średniowiecznej. Kultywowane są dawne tradycje i obrzędy, aby w jak najbardziej namacalny sposób przybliżyć życie z przed 1000 lat.