fbpx

Co wybrać? Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Zakup mieszkania lub domu wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i decyzjami. Szukamy najlepszych ofert, skrojonych pod indywidualne oczekiwania. Na samym początku powinniśmy zadać sobie pytanie czy chcemy pozyskać nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego. Która opcja jest bardziej korzystna?



Nieruchomości możemy pozyskać z rynku pierwotnego lub wtórnego. Mieszkania z rynku pierwotnego możemy nabyć bezpośrednio od dewelopera. Zakup na poziomie budowy umożliwia wprowadzenie zmian w aranżację układu pomieszczeń. Z rynku wtórnego zaś kupujemy to, co stoi już od wielu lat i nie zawsze było właściwie eksploatowane.

Na pewno zaletami pozyskania nieruchomości z rynku pierwotnego są:

• nowe technologie, które zwiększają komfort życia,
• wybór metraży i przeróbki aranżacyjne,
• możliwość dostosowania pomieszczeń do własnych preferencji,
• dostępność miejsc w hali garażowej lub na parkingu zewnętrznym,
• proste ściany, szczelna stolarka okienna,
• właściwa wentylacja,
• nowa infrastruktura wodno-kanalizacyjna, elektryczna,
• instalacja pod system smart home,
• zagospodarowania zielonej przestrzeni małą architekturą,
• nowoczesne komponenty budowlane,
• energooszczędność,


Rynek pierwotny

Kupując nowe mieszkanie mamy pewność, że zbudowane zostało zgodnie z aktualnymi trendami i standardami. Obecne trendy w projektowaniu cechują się dużymi oknami, ciekawą bryłą i dopasowaniem do otoczenia. Styl w budownictwie różni się w zależności od regionu i wyczucia estetycznego inwestorów. Architektura w rejonie wybrzeża cechuje się większymi przeszkleniami, co wpływa na ilość dziennego światła we wnętrzach oraz delikatniejszą formę wizualną. Przeważnie ma jasne lub całkiem białe fasady.

Zakup mieszkania deweloperskiego umożliwia dopasowanie pomieszczeń pod własne potrzeby. W zależności od oczekiwań można w dużym zakresie zmieniać funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, ich wielkość a nawet zmieniać układ łazienek czy kuchni. Współczesne budownictwo posiłkuje się najnowszą technologią, która pozwala na wiele udogodnień i oszczędności w stracie ciepła. Niższe są rachunki za ogrzewanie, a często sam czynsz jest niższy.


Rynek wtórny

Na rynku wtórnym mamy nie co inną sytuację. Głównym czynnikiem wyboru jest lokalizacja i upodobania do starych kamienic w centrum miasta. Jednak obiektywna analiza stanu nieruchomości z rynku wtórnego (w szczególności z lat 50-80 tych) pozostawia dużo do życzenia. Niewiele jest zadbanych i wyremontowanych kamienic. Złudną inwestycją jest też zakup pozornie tańszego mieszkania w budynku z wielkiej płyty. Trzeba od razu założyć budżet na remont, lecz dokładne wyliczenia wychodzą dopiero w trakcie. Bardzo często wymienia się nie tylko podłogę, stolarkę okienną, czy płytki na ścianach łazienki, ale również instalacje, a to wiąże się z remontem mocno przekraczającym założony budżet.

 

Wybór jest bardzo subiektywny i pewnie zależy od wielu czynników. Ja jedynie zwracam uwagę na pewne korzyści wynikające z zakupu nieruchomości w nowoczesnym budownictwie.