fbpx

Siłownia w domu

 

Rozwój cywilizacji wnosi w naszą przestrzeń brak ruchu i siedzący tryb życia. Przez pokolenia człowiek był zmuszony do aktywnego spędzania czasu na powietrzu. Między innymi od tego zależało jego przeżycie lub stan zamożności. Dziś wiele się zmieniło.


Dziś wiele się zmieniło. Oblężenie przeżywają siłownie i kluby fitness. Ludzie zrozumieli, że istotą dobrego samopoczucia jest aktywny sposób spędzania czasu. Wzrasta świadomość zdrowego stylu życia, co wiąże się z mądrym i zrównoważonym odżywianiem, ale też ćwiczeniami, które dbają o naszą kondycje fizyczną i psychiczną.

Aby żyć zdrowo i posiadać zadbaną sylwetkę nie trzeba jeździć do siłowni na drugi koniec miasta. Zimą zaś wizja niekomfortowego dojazdu w korkach może skutecznie zniechęcić, ale jest na to dobra rada. Wystarczy wygospodarować jeden pokój i zakupić odpowiednie akcesoria do ćwiczeń. Taka idea przyświecała nam projektując apartamenty Park Dragonów. Zadbaliśmy o prawidłowo wentylowane pomieszczenie, które idealnie nadaje się na domową siłownię a wokoło osiedla są liczne leśne ścieżki do uprawiania aktywności.

Wiele zapracowanych osób ma problem z wyłuskaniem czasu, aby przed lub po pracy zajechać na siłownie i tam spędzić te dwie godziny. Do tego dochodzi jeszcze u kobiet lęk przed oceną jej wagi i kształtów ciała. Nie każda jest w stanie przełamać swoje obawy. Niektóre nie lubią też ćwiczyć wśród obcych mężczyzn z powodu swojej nieśmiałości. Czasami trudno dokładnie zaplanować sobie dzień, a ponadto mogą wyskoczyć jakieś niespodziewane tematy. Domowa siłownia daje możliwość dostosowania pory treningu do zmieniających się obowiązków i zajęć. To zdecydowanie duża wygoda na co dzień, ponieważ ćwiczy się wtedy, kiedy znajduje się chwilę wolną. Jest to szczególnie komfortowe dla zapracowanych młodych mam.

Warto pamiętać, że w klubie fitness korzystają z przyrządów różni ludzie, a dziennie przewijają się tłumy. Trudno przypuszczać, aby każdy z nich właściwie dbał o swoją higienę, a wtedy użytkowanie sprzętu fitness może nie być zbyt komfortowe, a w czasach pandemii jest to kluczowe.

Siłownia urządzona w jednym z pomieszczeń może być inwestycją opłacalną dla kogoś, kto naprawdę chce się przyłożyć do treningu. Zachęcamy do urządzenia domowej siłowni, ponieważ koszt inwestycji zwraca się w szybko, a ponadto nie trzeba od razu przesadzać z ilością przyrządów, a wydatki spokojnie rozłożyć w czasie.

Przy wyposażaniu własnej siłowni w inwestycji mieszkaniowej Park Dragonów zachęcamy do zwrócenia uwagi na podłogę. Jak życie pokazuje jest ona bardzo ważnym elementem sali ćwiczeń. Mus być wytrzymała, antypoślizgowa i odporna na uderzenia. Twoja ciężka praca nad ciałem, nie może stanowić dyskomfortu dla pozostałych użytkowników. Ściany powinny być wytłumione od hałasów. Na suficie odpowiednia wentylacja wprowadzająca  wystarczająco dużo tlenu.

Wybór odpowiednich przyrządów zależy zarówno od ilości miejsca, jak i zasobności portfela. Nawet w mniejszym pomieszczeniu można ćwiczyć wykorzystując do tego hantle, stepper oraz drążek. Zawsze powinna być mata do jogi. Ważne jest również, aby nie pochłaniała wilgoci, ponieważ szybko zacznie brzydko pachnieć.

Przy większym pomieszczeniu należy zwrócić uwagę na odpowiednie pogrupowanie przyrządów i cięższe urządzenia oraz urządzenia o większych gabarytach powinno się umieścić z jednej strony, aby mieć wolną przestrzeń na rozgrzewkę albo ćwiczenia ze skakanką. Bardzo cenny jest też rower spinningowy. To bardzo bezpieczny przyrząd treningowym, ponieważ w żaden sposób nie obciąża nadmiernie stawów. Fantastyczna opcja do ćwiczeń aerobowych. W sali ćwiczeń powinna też być mała lodówka z napojami, proteinami oraz batonikami odżywczymi.

 

tekst: Krzysztof Witecki