Wspólna sypialnia dla rodzeństwa
Masz ograniczoną przestrzeń w nowym mieszkaniu, a Twoje dzieci będą współdzieliły jedno pomieszczenie? Zaaranżowanie pokoju dla dzieci, nie jest takie trudne jak nam się wydaje. Przeczytaj, jak zaaranżować wspólny pokój przy dzieciach w różnym wieku.
Z braku właściwej przestrzeni w mieszkaniach, często podejmujemy decyzję o umieszczeniu dzieci w jednym pokoju. Bywa, że wykreowanie takiej niekolizyjnej przestrzeni bywa poważnym wyzwaniem, szczególnie gdy dzieci są odmiennej płci i w różnym wieku. Każde z rodzeństwa musi czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Na początku umieszczamy we wspólnej przestrzeni małe dzieci, pamiętając, że ich potrzeby i oczekiwania będą się zmieniać z wiekiem. Z czasem bedą potrzebowały własnej odrębności i granic. Te różnice będą wyraźne przy dzieciach z różnicą wieku. Wspólne zamieszkiwanie w jednym pokoju uczy rodzeństwo współpracy i wartości jakim jest dzielenie się. Współdzielenie pokoju może znacznie pomóc maluchowi, który mierzy się z syndromem samotności czy z lękiem separacyjnym. Badania pokazują, że dziecko żyjące w symbiozie z rodzeństwem zyskuje wiele pozytywnych cech.
Dzielenie przestrzeni w dzieciństwie:
- uczy umiejętności dzielenia się,
- nabywania empatii,
- uczy umiejętności negocjacyjnych,
- pomniejsza uczucie zazdrości,
- minimalizuje samotność,
- uczy szacunku do czyjejś własności,
- uczy rozwiązywania konfliktów.
Mieszkając we wspólnym pokoju rodzeństwo naturalnie uczy się dzielić przestrzenią, nawiązuje relacje z innymi dziećmi pod czas wspólnej zabawy. Uczą się współpracować, negocjować i radzić sobie z wszelkimi rozczarowaniami, szukają kompromisu i sprawiedliwości.
Bezpieczeństwo
Rodzice są spokojniejsi, kiedy ich pociechy dzielą pokój na tym samym piętrze co ich sypialnia. Maria nasza klientka – mama dwójki dzieci, umieściła je w jednym pokoju, mimo że mieszkają w apartamencie z trzema sypialniami. Wiek dzieci waha się od dwóch do sześciu lat. Na razie trzecia sypialnia jest pokojem gościnnym. Kiedy dzieci dorosną, powstanie tam sypialnia dla najstarszej córki.
Strefa prywatna
Aranżując dziecięcy pokój musimy uwzględnić płeć dzieci, różnice wieku, hobby oraz przestrzeń na zabawki i inne osobiste rzeczy. Biurko oraz łóżko powinny być strefą prywatną malucha, symbolicznie odgrodzone od części wspólnych. Taki podział możemy zbudować poprzez odmienną kolorystykę, motywy dekoracyjne czy przegrody ruchome. Rynek meblowy proponuje nam duża paletę produktów do aranżacji dziecięcych pokoików.
Łóżka piętrowe
Łóżka piętrowe są popularne w naszych domach, nie tylko oszczędzają miejsce, ale także wizualnie oddzielają dzieci. Dzięki temu mniej będą sobie przeszkadzać. Upewnij się tylko, że dziecko śpiące na górnym łóżku ma co najmniej sześć lat i daje sobie radę ze wspinaczką po drabince. Nauczmy dzieci, że łóżko służy do spania, a nie zabawy. W euforii zabawy dziecko może wypaść z wyższego pietra i zrobić sobie krzywdę.
Uczyń pokój dziecięcy strefą ciszy
Nauczenie dzieci, że ich sypialnia jest przeznaczona na spanie, czytanie i odrabianie lekcji, to dobry sposób na rozwiązywanie sporów dotyczących wykorzystania przestrzeni. Wszystkie hałaśliwe zabawy powinny mieć miejsce we wspólnych częściach mieszkania np. salonie. Umieszczanie TV w pokoju dziecięcym to nie jest dobry pomysł. Oglądanie bajek przez młodsze dziecko może przeszkadzać starszemu skupić się przy lekcjach.